Aktualita

Zelená vode

Publikované: 07. 04. 2025

Medzi aktívne samosprávy Slovenska v oblasti realizácie adaptačných opatrení patrí mesto Michalovce. Realizáciu týchto opatrení podporuje aj prostredníctvom projektu Zelená vode, ktorý je financovaný z Programu Interreg Maďarsko – Slovensko. Partnerom mesta v projekte je maďarské mesto Nyírbátor.

Zdroj fotky: Mesto Michalovce

Projekt spája dva prihraničné regióny, ktoré čelia spoločným výzvam ako je prehrievanie vzduchu a vysušovanie miest, potreba zadržiavať dažďovú vodu v krajine a tým prispieť k ozdraveniu klímy.  Rôzne druhy navrhovaných riešení budú pre obidve mestá vzájomnou inšpiráciou a neoceniteľnou pomôckou pri riešení uvedených výziev. Snahou projektu je rozšíriť spoluprácu aj s partnerom zo susednej župy Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye,  ako historicky aj geograficky blízkeho regiónu s cieľom udržateľnosti spolupráce aj po ukončení projektu.

Aktivity  projektu Zelená vode  sú primárne zamerané na zachytenie dažďovej vody zo striech a spevnených plôch budov a areálov v majetku miest, prerušenie odtoku dažďovej vody do verejnej kanalizačnej siete a následné  vytvorenie dažďových záhrad. Súčasťou aktivít je dôležitá výsadba zelene na v súčasnosti nevyužívanom mestskom pozemku, zachytávanie dažďovej vody vo vodných nádržiach  pre potreby jej zavlažovania. Rozšírená bude ďalšia  výsadba stromov, stromových alejí a doplnkovej zelene. Na horeuvedenom obrázku je znázornená vizualizácia návrhu vodozádržných opatrení v areáli II. ZŠ Švermu v Michalovciach.

Všetky doposiaľ uskutočnené, ako aj prebiehajúce realizácie zelených a modrých opatrení v meste, sú zverejnené na portáli Zelené.Michalovce.SK https://zelene.michalovce.sk/. Portál informuje aj vzdeláva ako bojovať s klimatickou krízou, ako využívať dažďovú vodu, ale jeho cieľom je najmä zapojiť obyvateľov do rozhodovania v meste, vtiahnuť ich tak do pretvárania svojho okolia, svojho životného priestoru.

Realizácia projektu prebieha od júna 2024 a jeho trvanie je naplánované do októbra tohto roka. Výška príspevku na financovanie aktivít projektu zo zdrojov Európskej únie je takmer 1,2 milióna Eur.